Doga Savascilari

 

                         

                   BEBEK MARİNA GERÇEĞİ

Türk Boğazları ve Kıyılarında Bebek’e Marina Projesi  ilk kez  ANAP iktidarı döneminde  Bedrettin Dalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken gündeme getirilmiştir. 

Henüz Türk Boğazlarında  güvenlik geliştirilmemiş ve onca sorun varken gündeme gelen  BEBEK ‘TE MARİNA fikri üzerine    bu proje  1989 yılında SHP Genel Başkanı Erdal İnönü , SHP İstanbul İl Başkanı  Mustafa Özyürek , Prof. Dr. Nurettin Sözen,  Mustafa Sarıgül, Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş  ve Bebekliler ile protesto edilmiştir. 

 

                                                           ERCİYAS  VE HÜSEYİN SİPAHİ

İBB’ye bağlı  tüm deniz araçları plaka basımı   bir dönem Erciyas Sipahi’de idi. Daha sonraları Erciyas Sipahi’nin  Yelken Federasyonu  oldu. O dönemde Erciyas Sipahi’nin yeğeni Hüseyin Sipahi’de yanında çalışıyordu.

Erciyas Sipahi  Ataköy Marina Yöneticileri başta Cahit Üren ve Erbil Töre ile yakın ilişki içindeydi .Hopa’dan İskenderun’a kadar 1995 yılında araştırma yapmışlardı.  Bütün bu çalışmaları amcası aracılığıyla Hüseyin Sipahi  iyi bilmekteydi.  Hüseyin Sipahi bir süre sonra amcasının yanından ayrılıp kendi şirketi  Sipahi Yatçılık Ltd. Şti. ‘yi kurdu. Bu işi yaptıktan sonra siyasete atıldı. Taşdelen’in yerlisi olma avantajı ile Belediye  Başkanı oldu. Ancak amcası aracılığı ile kurulan bu ilişkilerini  hep korudu.

2013 Belediye seçimlerinde Murat Hazinedar ile Beşiktaş Belediyesi’nde  yerini aldı. Daha evvel İBB’de etkili olması ve AKP siyasetine yakın olması nedeniyle 1989’da rafa kalkan Bebek Marina projesi hemen gündeme alındı. Hüseyin Sipahi Kadir Topbaş ve Murat Hazinedar arasında iyi bir köprü idi. Ancak  Boğaziçi Dernekler Platformu Arnavutköy’de yapılan toplantıda eylem kararı aldı. Bu eyleme CHP İstanbul İl Örgütü başta olmak üzere bir çok sivil toplum örgütü destek verdi.

Sarıyer sınırları içinde bulunan Sarıyer Beşiktaşlılar Derneği’nin bu eyleme  geniş katılım göstermesi nedeniyle Murat Hazinedar  derneği Sarıyer Belediye Başkanı’na şikayet etmekle kalmayıp ; İBB ve İSPARK’ta derneğe verdiği destek nedeniyle  baskı uygulamak istediler.

                                                        

                                                        BEBEK SEMT GİRİŞİMİ

Bebekliler Derneği Bebek’te Marinaya karşı  etkinliklerini Bebek Semt Girişimi adı ile kurulan  gurup aracılığıyla götürürken gurubun farklı siyasi guruplar ile ilişkiye girmesi nedeniyle ikinci büyük bir eylem yapılamadı. Bebek Semt Girişimi’nin çalışmalarına sızan farklı kişiler bu kez Bebek Marina’ya Hayır demek yerine 13 Ağustos 2015  tarihinde CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’ı Ziyaretleri sırasında  Bebek’te Marina Yapılacaksa İBB’nin değil kendi projelerinin yapılmasının daha doğru olacağını savunmuş olmaları Karayalçın’da şok etkisi yaratmıştır.

Görüşmeye katılan kişilere neden böyle bir proje yaptıklarının sorulması üzerine İBB ile pazarlık masasına oturabilmek için ellerinde  bir alternatif olması gerektiğini savunmuşlardır.

CHP İstanbul İl Başkanını ziyaret programına katılan kişilerin bu görüşmeyi Boğaziçi Dernekler Platformuna ve Bebekliler Derneğine  daha önceden söylemedikleri anlaşılmıştır.  Bebek Semt Girişiminin eylemlerini destekleyen paydaşlarına sormadan ve Bebek Teknepark’a Hayır etkinliği devam ederken İBB ile pazarlık masasına oturmak için bir proje  geliştirmeleri esef vericidir.

                                                     7.5 MİLYAR LİRA NEREDE

Hüseyin Sipahi ve Amcası Rahmetli Erciyas Sipahi’ye yakınlığı ile bilinen Cahit Üren’in bir röportajda  Bebek Marina projesinin yapılması için  Bebek’te 7.5 Milyarı denize gömdüklerini ifade etmiş olması  hayli şaşırtıcıdır. Cahit Üren’in detaylı röportajına bu linkten ulaşmak mümkündür. http://www.turksail.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5167:erbil-toere-tuerkiyedeki-marinacl-anlatt&catid=39:genel-haberler&Itemid=66

Sonuç olarak Bebek’te Marina Projesinin tekrar gündeme gelmesinde Hüseyin Sipahi kilit rol oynamaktadır.